Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Rok 2004 byl pro náš portál zlomový. Na konci roku 2003 se zmítal v těžké krizi, z níž vedla jediná cesta - prodej silnějšímu partnerovi. Z několikaměsíčních námluv byla z několika zájemců vybrána firma Stickfish, která se zaměřovala na prodej unixového železa a vývoj internetových aplikací (shopy, CRM, apod.). S trochou škodolibosti jsme prodej oznámili na apríla, díky čemuž tuto zprávu mnozí považovali za žert.
Tato změna se ukázala pro rozvoj portálu jako klíčová. Odpadly mi starosti, z čeho zaplatit honoráře, na které úřady poslat jaké dokumenty a oznámení a spousta další nudné administrativy. Abíčko jsem ale po prodeji úplně neopustil a dál se věnuji jeho rozvoji.
Nejviditelnější změnou loňského roku se ale stal nový design Petra Soběslavského. Původní design nás velmi svazoval v rozvoji, neboť neumožňoval snadné začleňování nových služeb a také neměl plochy vhodné pro reklamu. A to nemluvím o jeho zastaralosti (hlavně v HTML zdrojáku). Po nejrůznějších a velmi krušných peripetiích jsme však dosáhli svého cíle a naši čtenáři změnu přijali kladně.
Další okatou novinkou bylo spuštění pracovního serveru pod hlavičkou abclinuxu - prace.abclinuxu.cz. Tento server se chce specializovat na zprostředkování práce v IT, zvláště pak pro Linux. Svůj úkol plní dobře, z čehož je vidět, že lidé takovou službu potřebovali. Nicméně neusínáme na vavřínech a letos plánujeme výrazná vylepšení. Také chceme přesvědčit více linuxových firem, aby hledaly pracovníky prostřednictvím tohoto serveru.
Rok 2004 byl na změny ve funkcích Abíčka vůbec bohatý. Pojďme si aspoň některé připomenout.
Jedním z nejčastějších problémů začátečníků během jejich experimentování s Linuxem je neznalost základních pojmů. Z toho pramení spousta nedorozumění nejen v diskusním fóru. Jenže kde mají nováčci čerpat tyto informace?
Dnes už je odpověď jasná - přece ve slovníku na adrese www.abclinuxu.cz/slovnik. Pokročilejší uživatelé zde vysvětlují různé pojmy, na které můžete při používání Linuxu narazit.
Naše diskusní fórum se těší obrovské popularitě, důkazem budiž již více než 13 tisíc položených dotazů. Chtěli jsme zefektivnit práci těch, kteří tyto dotazy zodpovídají. Proto jsme vytvořili mailové a news rozhraní. Všechny dotazy i odpovědi proto chodí emailem do speciální konference (zapíná se v nastavení vašeho účtu) a je přístupné i přes news na adrese nntp://news.gmane.org/gmane.user-groups.linux.czech.
Každý registrovaný uživatel má možnost nastavit si signaturu, která se bude zobrazovat pod jeho komentáři. Dá se použít pro různá motta, vzkazy či odkaz na domovskou stránku uživatele.
Zapracoval jsem i na vyhledávání, které teď umožňuje zadávat dodatečná omezení, a tak získávat přesnější výsledky. Například můžete hledat daný výraz jen ve zprávičkách.
Jako jednoznačný úspěch musíme hodnotit ankety. Nyní je pravidelně měníme a přibyla i možnost je komentovat. Většinou se pod nimi rozpoutá zuřivá debata na úplně jiné téma.
Pro lidi, kteří chtějí být v kontaktu s Abíčkem kdekoliv, jsme připravili WAPové rozhraní. V současné době obsahuje aktuální zprávičky včetně archivu. Nejčastěji používáte pro přístup tyto mobily: Ericsson T39, T230, T310, T610, T630, T68 a Z600, Motorola V500 a V600, Sony CMD-J7/J70, Nokia 6600, 3100, 3120, 3330, 3410, 3510i, 3650, 6100, 6230, 6310i, 6610 a 6820, Samsung E100 a X100, Siemens A55, CX65, C55, C60, MC60, ME45, MT50, M55, SX1, S45i a S55.
Prvním našim plánem je další zvýšení návštěvnosti. V listopadu jsme podle statistiky idot měli skoro 65 tisíc návštěvníků, čímž jsme poprvé předstihli root.cz. Letos ale kluci z roota plánují nový design i funkce; bude to zajímavý rok :-).
Naše první letošní novinka je již v provozu - blogy zdarma pro naše uživatele. Viz www.abclinuxu.cz/blog. Dále chceme představit osobní inzerci zdarma, školení a kurzy vedené předními odborníky a klub čtenářů abclinuxu se spoustou atraktivních výhod.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem členům týmu našeho portálu. Jmenovitě Robertu Krátkému jako šéfredaktorovi, Vlastovi Ottovi za PDF časopis Abíčko, Petru Krčmářovi za zprávičky, Kolískovi za správu serveru a správcům diskusního fóra Tomáši Hálovi, Honzovi Beránkovi, Jirkovi Alonerovi a Zdenkovi Burdovi. Dále patří dík autorům článků a pak vám všem, kteří odpovídáte v diskusích, píšete hardwarové návody, vysvětlujete pojmy ve slovníku nebo zadáváte diskuse. Bez vás by Abíčko nebylo takové, čím teď je. Tedy obrovskou studnicí znalostí pro každého uživatele Linuxu.
Přestože náš tým je početný, rádi bychom jej rozšířili. Hledáme brigádníka, který by z diskusního fóra vytvářel často kladené otázky a i jinak vylepšoval obsah portálu. Stejně tak máme zájem o články na nejrůznější témata včetně recenzí hardwaru. Máte-li zájem, ozvěte se.
Pokud jste na našem serveru nalezli pomoc či odpověď na vaše otázky, pak prosím pomozte i vy nám - doporučte nás svým známým, vkládejte odkazy na ábíčko na své stránky. Děkujeme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: